• INSTRUKCJA ORGANIZACJI I PRZEBIEGU EGZAMINU GIMNAZJALNEGO

        • WEWNĄTRZSZKOLNA INSTRUKCJA
          DOTYCZĄCA ORGANIZACJI
           I PRZEBIEGU EGZMINU
          ÓSMOKLASISTY IGIMNZAJALNEGO
          W SZKOLE PODSTAWOWEJ IM. BOHATERÓW WESTERPLATTE

          W TORZYMIU

           

          Rok szkolny 2018/2019

           

          Podstawa prawna:

           

          1. ustawa z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (tekst jedn. Dz.U. z 2018 r. poz. 1457

          2. rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 1 sierpnia 2017 r. w sprawie szczegółowych warunków i sposobu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty (Dz.U. z 2017 r. poz. 1512

          3. rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 21 grudnia 2016 r. w sprawie szczegółowych warunków i sposobu przeprowadzania egzaminu gimnazjalnego i egzaminu maturalnego (Dz.U. z 2016 r. poz. 2223, ze zm.),

          3. rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 3 sierpnia 2017 r. w sprawie oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy w szkołach publicznych (Dz.U. z 2017 r. poz. 1534, ze zm.).

           

           

           

          WSTĘP

           

          Treść Wewnątrzszkolnej Instrukcji Dotyczącej Organizacji i Przebiegu Egzaminu Ósmoklasisty i Gimnazjalnego podana zostanie do wiadomości na co najmniej miesiąc przed właściwym egzaminem gimnazjalnym:

           

           

          • Rodzicom uczniów klas zdających egzamin w bieżącym roku szkolnym – poprzez prezentację podczas zebrań.

           

          • Uczniom klas VIII i III G– poprzez wychowawców klas.

           

          • Członkom szkolnego zespołu egzaminacyjnego – poprzez szkolenie prowadzone przez dyrektora.

           

          Tekst Wewnątrzszkolnej Instrukcji Przygotowania i Organizacji Egzaminu Ósmoklasisty i  Gimnazjalnego jest dostępny w sekretariacie szkoły. Kalendarium na stronie internetowej szkoły.

           

           

          W sprawach nieuregulowanych niniejszą Instrukcją obowiązującymi stają się przepisy zawarte w dokumentach stanowiących podstawę prawną oraz komunikaty dyrektora CKE oraz OKE wPoznaniu.

           

           

          POSTĘPOWANIE  Z  MATERIAŁAMI  EGZAMINACYJNYMI  OBJĘTYMI

           

          OCHRONĄ PRZED NIEUPRAWNIONYM UJAWNIENIEM

           

          1. Za zabezpieczenie i ochronę materiałów egzaminacyjnych przed nieuprawnionym ujawnieniem

           

          – od momentu ich odbioru do czasu przekazania po egzaminie do OKE – odpowiada dyrektor szkoły, jako przewodniczący szkolnego zespołu egzaminacyjnego.

           

          1. Nauczyciele wchodzący w skład zespołu egzaminacyjnego podpisują oświadczenie w sprawie znajomości przepisów związanych z zabezpieczeniem materiałów egzaminacyjnych przed nieuprawnionym ujawnieniem i ochrony danych osobowych.

           

          1. Przewodniczący szkolnego zespołu egzaminacyjnego (z dokumentem stwierdzającym tożsamość) lub upoważniony przez niego członek tego zespołu (z pisemnym upoważnieniem i dokumentem stwierdzającym tożsamość) odbiera przesyłkę zawierającą materiały egzaminacyjne niezbędne do przeprowadzenia egzaminu gimnazjalnego i sprawdza, czy nie została ona naruszona, a następnie sprawdza, czy zawiera ona wszystkie materiały egzaminacyjne niezbędne do przeprowadzenia egzaminu. Czynności te mogą zostać wykonane w obecności innego członka zespołu egzaminacyjnego.

           

          1. Przewodniczący zespołu egzaminacyjnego lub upoważniony przez niego członek tego zespołu przechowuje i zabezpiecza wszystkie materiały egzaminacyjne niezbędne do przeprowadzenia egzaminu.
          2.  W przypadku stwierdzenia, że przesyłka zawierająca materiały egzaminacyjne została naruszona lub nie zawiera wszystkich materiałów egzaminacyjnych niezbędnych do przeprowadzenia egzaminu gimnazjalnego, przewodniczący zespołu egzaminacyjnego lub upoważniony przez niego członek tego zespołu niezwłocznie powiadamia o tym dyrektora OKE i dystrybutora materiałów egzaminacyjnych. Dyrektor OKE informuje przewodniczącego zespołu egzaminacyjnego lub upoważnionego przez niego członka tego zespołu o dalszym postępowaniu.

           

          1. Przewodniczący szkolnego zespołu egzaminacyjnego lub upoważniony przez niego członek tego zespołu około pół godziny przed rozpoczęciem danego zakresu albo poziomu odpowiedniej części egzaminu, w gabinecie dyrektora, sprawdza, czy materiały egzaminacyjne niezbędne do przeprowadzenia egzaminu nie zostały naruszone.

           

          1. W przypadku stwierdzenia, że materiały egzaminacyjne nie zostały naruszone, przewodniczący szkolnego zespołu egzaminacyjnego lub upoważniony przez niego członek tego zespołu otwiera je w obecności przewodniczących wszystkich zespołów nadzorujących oraz przedstawicieli uczniów. Fakt ten zostaje odnotowany w protokole.

           

          1. Przewodniczący szkolnego zespołu egzaminacyjnego lub upoważniony przez niego członek tego zespołu przekazuje każdemu przewodniczącemu zespołu nadzorującego:

           

            • arkusze egzaminacyjne w odpowiedniej formie i liczbie odpowiadającej liczbie uczniów w danej sali egzaminacyjnej,

           

            • inne materiały egzaminacyjne niezbędne do przeprowadzenia danego zakresu albo poziomu odpowiedniej części egzaminu, tj.:

           

              • wykaz uczniów w danej sali egzaminacyjnej, przygotowany przez OKE,

           

              • formularz protokołu przebiegu danego zakresu albo poziomu odpowiedniej części egzaminu ósmoklasisty lub gimnazjalnego w danej sali egzaminacyjnej,

           

              • naklejki przygotowane przez OKE,

           

              • płyty CD w przypadku części trzeciej egzaminu (otwarcie opakowania płyty CD następuje w sali egzaminacyjnej bezpośrednio po wniesieniu do niej arkuszy egzaminacyjnych),

           

              • zwrotne koperty do spakowania prac egzaminacyjnych.

           

          1. Przewodniczący zespołu nadzorującego razem z przedstawicielem uczniów przenosi przygotowane materiały egzaminacyjne do odpowiedniej sali egzaminacyjnej.

           

          1. W przypadku stwierdzenia, że materiały egzaminacyjne zostały naruszone, przewodniczący szkolnego zespołu egzaminacyjnego lub upoważniony przez niego członek tego zespołu zawiesza dany zakres albo poziom odpowiedniej części egzaminu i niezwłocznie powiadamia o tym dyrektora OKE. Dyrektor OKE informuje przewodniczącego szkolnego zespołu egzaminacyjnego lub upoważnionego przez niego członka tego zespołu o dalszym postępowaniu. Informację o zawieszeniu danego zakresu lub poziomu odpowiedniej części egzaminu gimnazjalnego oraz podjętych działaniach zamieszcza się w protokole zbiorczym.

           

          1. Po rozdaniu arkuszy egzaminacyjnych uczniom i po zakończeniu czynności organizacyjnych (oraz po zakończeniu odtwarzania nagrań z płyty CD w przypadku egzaminu z języka obcego) wszystkie niewykorzystane oraz wadliwe arkusze egzaminacyjne (oraz niewykorzystane oraz wadliwe płyty CD) umieszcza się w opisanej kopercie. Liczbę niewykorzystanych i wadliwych arkuszy (oraz liczbę niewykorzystanych oraz wadliwych płyt CD) odnotowuje się w protokole.

           

          1. Bezpośrednio po zakończeniu każdego zakresu albo poziomu odpowiedniej części egzaminu następuje odbiór arkuszy egzaminacyjnych od zdających, uporządkowanie i przeliczenie materiałów, odnotowanie liczby arkuszy w protokole oraz spakowanie i opisanie tych materiałów (zgodnie z zaleceniami OKE) oraz przekazanie ich przewodniczącemu szkolnego zespołu egzaminacyjnego.

           

          1. Przewodniczący szkolnego zespołu egzaminacyjnego lub upoważniony przez niego członek tego zespołu sprawdza kompletność materiałów egzaminacyjnych z danej sali w obecności właściwego przewodniczącego zespołu nadzorującego.

           

          1. Po zebraniu materiałów ze wszystkich sal egzaminacyjnych przewodniczący szkolnego zespołu egzaminacyjnego lub upoważniony przez niego członek tego zespołu zabezpiecza je zgodnie z instrukcją OKE. Następnie – po zakończeniu odpowiedniej części egzaminu danego dnia – sporządza zbiorczy protokół danej części egzaminu, który podpisuje. Protokół należy sporządzić w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach.

           

          1. Jeden egzemplarz protokołu przewodniczący szkolnego zespołu egzaminacyjnego przesyła do OKE w terminie i w sposób określony przez dyrektora OKE. Do protokołu zbiorczego dołącza się:

           

          • koperty zwrotne zawierające wypełnione przez zdających karty odpowiedzi i zeszyty zadań, od których te karty zostały oderwane; karty rozwiązań zadań egzaminacyjnych z nieoderwanymi kartami odpowiedzi oraz arkusze, z których zostały te karty wyrwane.

           

          ·     koperty zwrotne zawierające wypełnione przez zdających arkusze egzaminacyjne (w przypadku zdających mających prawo do arkuszy w dostosowanej formie oraz tych, którym nie przysługuje prawo do arkuszy dostosowanych, ale nie mają obowiązku zaznaczania odpowiedzi na karcie lub zgłosili, że nie zdążyli przenieść wszystkich lub części odpowiedzi na kartę),

           

            • koperty zwierające wadliwe arkusze egzaminacyjne, niewykorzystane arkusze egzaminacyjne oraz wadliwe płyty CD,

           

            • uzupełnione wykazy uczniów z każdej sali egzaminacyjnej,

           

            • kopie zaświadczeń stwierdzających uzyskanie tytułu laureata konkursu przedmiotowego,

           

            • kopię wykazu zawartości przesyłki z materiałami egzaminacyjnymi dostarczonej przez dystrybutora,

           

            • decyzje o przerwaniu i unieważnieniu danego zakresu albo poziomu odpowiedniej części egzaminu gimnazjalnego (o ile taka sytuacja zaistnieje) wraz z arkuszami egzaminacyjnymi tych uczniów.

           

          1. Przewodniczący szkolnego zespołu egzaminacyjnego lub upoważniony przez niego członek tego zespołu przekazuje materiały egzaminacyjne wraz z dokumentacją do OKE w formie, miejscu i terminie przez nią wskazanym.

           

          1. Osoba przekazująca materiały egzaminacyjne wraz z dokumentacją powinna legitymować się dowodem tożsamości i upoważnieniem (o ile nie jest to przewodniczący zespołu egzaminacyjnego).
          2. W szkolnej dokumentacji egzaminu pozostają:

           

          ·     protokoły przebiegu danego zakresu albo poziomu odpowiedniej części egzaminu z poszczególnych sal,

           

          • protokół zbiorczy przebiegu danej części egzaminu,

           

          • oryginał wykazu zawartości przesyłki z materiałami egzaminacyjnymi dostarczonej przez dystrybutora,

           

          • kopie wykazów uczniów przystępujących do danego zakresu albo poziomu odpowiedniej części egzaminu w danej sali,
            • kopie decyzji o przerwaniu i unieważnieniu danego zakresu albo poziomu odpowiedniej części egzaminu gimnazjalnego.
          1. Powyższe dokumenty szkoła przechowuje do 31 grudnia 2019 roku.

           

           

          1. Przewodniczący szkolnego zespołu egzaminacyjnego zabezpiecza przed nieuprawnionym ujawnieniem pozostałą w szkole dokumentację dotyczącą przygotowania i przebiegu egzaminu.

           

          1. O sytuacjach szczególnych dotyczących postępowania z niejawnymi materiałami egzaminacyjnymi należy bezzwłocznie poinformować przewodniczącego szkolnego zespołu egzaminacyjnego.

           

          ZASADY        OBIEGU         INFORMACJI         DOTYCZĄCYCH        EGZAMINU

          ÓSMIKLASISTY I GIMNAZJALNEGO

           

          1. Podczas pierwszego zebrania z rodzicami (do 30 września) wychowawcy klas trzecich zapoznają rodziców uczniów z ogólnymi informacjami dotyczącymi warunków i form przebiegu egzaminu gimnazjalnego oraz możliwymi dostosowaniami warunków i form przeprowadzania   egzaminu.    Fakt   ten   powinien   być   odnotowany   w   protokole   z   zebrania z rodzicami.

           

          1. Do 28 lutego 2019 roku wychowawcy klas są zobowiązani do przekazania uczniom klas ósmych i trzecich oraz ich rodzicom kluczowych informacji o egzaminie, w tym przede wszystkim dotyczących:

           

          ·   harmonogramu przeprowadzania egzaminu gimnazjalnego – w terminie głównym i dodatkowym (kto przystępuje do egzaminu w terminie dodatkowym),

           

          • struktury egzaminu (podział na części i zakresy/poziomy; czas trwania poszczególnych zakresów/poziomów, w tym przedłużenie czasu trwania w przypadku dostosowania warunków lub formy przeprowadzania egzaminu) oraz z akresu sprawdzanych umiejętności,

           

          • zasad przeprowadzania egzaminu gimnazjalnego (przebieg egzaminu każdego dnia), w tym:

           

            • losowania numeru stolika,

           

            • kodowania arkusz egzaminacyjnego,

           

            • sprawdzania kompletności arkusza egzaminacyjnego,

           

            • rozpoczynania pracy z arkuszem po otrzymaniu pozwolenia od nauczyciela,

           

            • zgłaszania konieczności skorzystania z toalety,

           

            • zasad oddawania arkusza egzaminacyjnego po zakończeniu pracy,

           

          • sposobu zaznaczania odpowiedzi na karcie odpowiedzi oraz dodatkowego czasu (5 minut) przeznaczonego na sprawdzenie poprawności przeniesienia odpowiedzi na kartę odpowiedzi,

           

          • zakazu wnoszenia do sali egzaminacyjnej urządzeń telekomunikacyjnych lub korzystania takich urządzeń w tej sali,

           

          • przyborów i materiałów, które zdaj ący mogą wnieść do sali egzaminacyjnej (na egzaminie gimnazjalnym nie można korzystać z kalkulatora),

           

          • konieczności samodzielnego rozwiązywania zadań w czasie egzaminu,

           

          • możliwości wglądu do sprawdzonej i ocenionej pracy egzaminacyjnej.

           

          Fakt ten powinien być odnotowany w protokole zebrania z rodzicami.

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa im. Bohaterów Westerplatte
      • 068 3413122 518 818 974
      • ul. Reymonta 6 66-235 Torzym Poland
  • Galeria zdjęć

      brak danych