• Rozstrzygnięcie konkursu na najciekawszą gazetkę

      Wszystkie klasy naszego gimnazjum zostały zobowiązane do przygotowania  gazetek tematycznych poświęconych patronowi szkoły – księdzu Janowi Twardowskiemu.

      Jury w składzie: pani L. Jaraczewska, pani M. Dąbrowska oraz pan dyrektor M. Chudziński oceniło ich treść, pomysł, estetykę  oraz różnorodność materiałów, z  których zostały wykonane.

     Wyniki konkursu:

  I miejsce          -   klasa II A

  II miejsce         -   klasa III B

  III miejsce        -   klasa I B

       Ludmiła Jaraczewska

       Małgorzata Dąbrowska

 • „Praojcom na chwałę, braciom na otuchę” uroczystości rocznicowe w Torzymiu związane z odzyskaniem przez Polskę niepodległości

        W naszym narodowym kalendarzu 11 listopada kieruje  uczucia w stronę Narodowego Święta Niepodległości - wielkiego święta naszych ojców i dziadów. Dotyka w duszy polskiej najczulszych strun.

      11 listopada to symboliczny dzień. Po 123 latach niewoli, rozbiorów, obcego panowania, wykreślona z mapy Europy Polska, odrodziła się w 1918 roku.

       Początkowo Polacy organizowali powstania, które jednak kończyły się klęską. Zrozumieli wówczas, że trzeba walczyć inaczej – poprzez pielęgnowanie polskiej kultury, języka.

      Kultura polska była wówczas dla naszych przodków skarbem narodowym. To dzięki niej wytrzymali lata niewoli. Polska cały czas istniała w sercach Polaków.

      Niekwestionowanym  jej orędownikiem na arenie międzynarodowej był Ignacy Jan Paderewski. Nasz znany  pianista, kompozytor i polityk zdawał sobie sprawę, że poprzez grę oraz słowo może otworzyć na sprawę polską wiele światowych drzwi. W 97 rocznicę odzyskania niepodległości, przypomniano starszemu i młodszemu pokoleniu Torzymia postać człowieka, który swoją działalnością wpłynął na losy naszego narodu.

       Hasłem uroczystości „Praojcom na chwałę, braciom na otuchę”, widniejącym  obecnie na cokole Pomnika Grunwaldzkiego  w Krakowie, uczczono pamięć Jego fundatora i wielkiego patrioty oraz tych Polaków, którzy walczyli o niepodległość naszego kraju, a  nie dane było żyć im w wolnej Polsce.

      W spektaklu wykorzystano fragmenty z  „Pamiętników” Ignacego Jana Paderewskiego oraz Henryka Lisiaka „Od Kuryłówki po Arlington”. Zaprezentowano następujące pieśni: „Wojenko, wojenko”, „Mój kraj”, „Żeby Polska”.

      10 listopada 2015 roku w auli Gimnazjum im. ks. Jana Twardowskiego w Torzymiu zorganizowano widowisko słowno – muzyczne, ukazujące postać naszego wielkiego Polaka na tle wydarzeń sprzed około stu lat.

  Uroczystości przyświecał podniosły nastrój.

            Gospodarzem przedsięwzięcia był  Dyrektor  Gimnazjum im. ks. Jana Twardowskiego w Torzymiu - Pan Marek Chudziński.

           Uczestniczyli w nim zaproszeni goście:

  - Burmistrz Torzymia - Pan Ryszard Stanulewicz,

  - Kierownik Oświaty, Kultury i Sportu - Pani Wiesława Bugała, 

  - Ksiądz Proboszcz - Sławomir Marciniak,

  - Przewodnicząca Rady  Rodziców Gimnazjum im. ks. Jana Twardowskiego  w Torzymiu – Pani Bogumiła Michalewicz,

  - grono pedagogiczne i uczniowie gimnazjum.

            Następnego dnia podczas Narodowego Święta Niepodległości, młodzież  gimnazjalna zaprezentowała swoje wystąpienie społeczności Torzymia.

  Spektakl odbył się w Kościele Parafialnym w Torzymiu. Całość widowiska uwydatniona została przez wspaniałą akustykę Kościoła.

            Organizatorkami dwudniowego przedsięwzięcia były Panie: Grażyna Olejarz - dbająca o oprawę muzyczną wystąpienia,  Danuta Czapnik i Joanna Pawlak – Kopeć – odpowiedzialne za układ treści spektaklu oraz zgodność historyczną scenariusza.

          

        Danuta Czapnik

  Joanna Pawlak - Kopeć

 • „Przy zapomnianym grobie”

  Listopad jest miesiącem, kiedy wspominamy naszych bliskich zmarłych. To chwila zadumy nad przemijającym ziemskim życiem. By godnie przeżyć Święto Zmarłych, już w październiku zabiegamy, by groby naszych najbliższych były zadbane i rozświetlone blaskiem płonącej lampki. Tradycja stawiania zniczy na grobach wywodzi się z dawnego, pogańskiego zwyczaju rozpalania ognisk na mogiłach. Wierzono bowiem, że ogrzeją one błąkające się po ziemi dusze. Na torzymskim cmentarzu są, niestety, groby zapomniane, przykryte stertą, mieniących się w jesiennym słońcu, liści. Nikt też na nich nie zapala symbolicznego światełka… Dlatego młodzież gimnazjum w dniu 28 października 2015r. pod opieką nauczycielek historii – p. Joanny Pawlak-Kopeć i p. Danuty Czapnik, odwiedziła groby zapomnianych. Posprzątano je i zapalono znicze. W przedsięwzięciu uczestniczyła również p. Agata Oleszczuk- przedstawiciel Zakładu Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Torzymiu. Instytucja ta zaopatrzyła uczniów w niezbędny przy sprzątaniu grobów sprzęt, za co w tym miejscu pragniemy ponownie podziękować.

    Wizyta na Cmentarzu Komunalnym miała również na celu uświadomić gimnazjalistom, jak ważna jest pamięć o tych, którzy odeszli.

   

   

   

        Joanna Pawlak-Kopeć

        Danuta Czapnik

 • Aktualizacja danych

  09.11.2015 Dane z programu Zastępstwa zostały zaktualizowane
 • Wycieczka uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum na Cmentarz żydowski oraz Cmentarz Komunalny w Torzymiu

       Zbliżający się miesiąc listopad to czas pamięci i zadumy o Tych, co odeszli. Udajemy się wówczas na cmentarze, aby w chwili ciszy przywołać wspomnienia naszych bliskich, znajomych, których nie ma już wśród nas.

      Od kilkunastu  lat w ramach działalności koła historycznego  

  w Gimnazjum im. ks. Jana Twardowskiego w Torzymiu sprawujemy opiekę nad zdewastowanymi grobami na opuszczonym Kirkucie  żydowskim. Odwiedzamy również groby ludzi zasłużonych dla historii naszej lokalnej Ojczyzny, którzy spoczywają na Cmentarzu Komunalnym w Torzymiu.  Należą do nich między innymi:  Pan Walenty Szymaniak, który w czasie II wojny światowej był więźniem obozu Auschwitz-Birkenau oraz Pani Maria Syrocińska, niestrudzona organizatorka  oświaty w naszej miejscowości  po zakończeniu II wojny światowej.

      W obecnym roku szkolnym w wycieczce na cmentarz uczestniczyli również uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Torzymiu.         

       23 października 2015  roku udaliśmy się na w/w  cmentarze, aby uporządkować miejsca spoczynku zmarłych, zmówić modlitwę, zapalić znicze

  i złożyć kwiaty  na grobach Tych, co odeszli.

       Możliwe, że wzbudza to pewne wątpliwości, że chrześcijanie modlą się na cmentarzu innego wyznania. Sądzimy jednak, iż najważniejszą sprawą jest dbanie o pamięć każdego człowieka bez względu na jego pochodzenie

  i religię. Staramy się być wierni takim wartościom, jak tolerancja i akceptacja drugiego człowieka pomimo jego odmiennego wyznania. 

      Z prac na cmentarzach sporządziliśmy dokumentację zdjęciową.

      Naszymi działaniami interesuje się Fundacja Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego. W wyniku wspólnych rozmów  koło historyczne zostało włączone do realizacji projektu „Przywróćmy pamięć”. W ramach jego  realizacji kontynuujemy naszą dotychczasową działalność na Kirkucie żydowskim.      

                                                             Danuta Czapnik

          Joanna Pawlak- Kopeć

 • Dzień Edukacji Narodowej „Niech się święci Dzień Nauczyciela”

  14 października w całej Polsce obchodzony jest Dzień Edukacji Narodowej, zwany również Dniem Nauczyciela. Upamiętnia on powołanie do życia Komisji Edukacji Narodowej, jak również pokazuje, jak ważni są nauczyciele i inni pracownicy oświaty oraz ich ciężka praca na rzecz edukacji.   Dla samego nauczyciela dzień ten ma również szczególne znaczenie. Jest on zapewnieniem, że jego praca nie idzie na marne, a jego wysiłki są zauważane. Jest więc zachętą do dalszych starań.

  Ten dzień obchodzimy każdego roku wyjątkowo.Nie bez powodu, gdyż to właśnie tego dnia mamy okazję obdarować naszych pedagogów i pracowników obsługi kwiatami i złożyć im życzenia, dziękując za ciężką pracę i wysiłek włożony w naszą edukację.

  Z tej okazji  w naszej szkole  odbyła się uroczysta akademia pt. „Niech się święci Dzień Nauczyciela” przygotowana przez Samorząd Uczniowski,pod czujnym okiem opiekunek: pani Honoraty Aftyki i pani Beaty Koniecznej.Humorystyczne przedstawienie, zamknięte w konwencji  akademii sprzed lat,zawierało wiersze oraz życzenia odpowiednio dobrane

  i skierowane do każdego nauczyciela i pracownika obsługi. Obejrzano również prezentację multimedialną „Szkoła dawniej”.

  Po występach artystycznych Samorząd Uczniowski w imieniu całej społeczności uczniowskiej wręczył  wszystkim nauczycielom i pracownikom szkoły symboliczne czerwone goździki oraz „kartki” na słodycze, kawę i cukier.

    Beata Konieczna

   

  Zdjęcia z obchodów Dnia Edukacji Narodowej w galerii.

 • „I śmiech niekiedy może być nauką”

       Po lekturze bajki Ignacego Krasickiego „Ptaszki w klatce” u naszej polonistki,  pani Ludmiły Jaraczewskiej-Domagalskiej zrodził się  genialny pomysł nagrania  iPhone’m  krótkiego filmiku, a właściwie trailera (dla niewtajemniczonych to zwiastun).
       Jego scenariusz  rodził się spontanicznie na planie filmowym.Reżyserem i operatorem był Wojtek Majewski (pomagali mu:
  Mariusz Maciejewski oraz Paula Willimberg).Występowali dwaj aktorzy- amatorzy: Janek Abramowicz  i Kuba Pater.
  Za rekwizyty posłużyły:  mała klatka z kartonu (wykonana przez Igę Żeleźniak i Olę Zahoreńko) i dwie gadające papużki (zabawki!).
       Komicznie i nieporadnie próbowaliśmy w jak najzabawniejszy sposób przedstawić oświeceniową bajkę. Realizacja projektu trwała tydzień! Po ciężkich zmaganiach z nagraniem  i po ostatecznym werdykcie nauczycielki, film został umieszczony w internecie. Z każdym dniem rosła ilość wyświetleń. Nasza pani chwaliła nas za realizację projektu, ale postawiła wymagania: ocena celująca za minimum 150 wyświetleń. Czekając w napięciu, przekonywaliśmy innych uczniów do oglądania naszej pracy. Po tygodniu przekroczona została magiczna liczba. Większość widzów przecierała oczy ze zdumienia, że nasz film zdobył aż taką popularność.
        Szkoda, że nie mieszkamy w Ameryce, pewnie zainteresowałby  się nami jakiś sławny producent. Pierwszy krok do naszej kariery został zrobiony. Teraz czekamy na nagrodę i film II A. Ale tak po cichu uważam, że nasz film będzie lepszy. Zobaczymy, który  bardziej spodoba się naszej polonistce i spragnionych  kolejnych wrażeń uczniów.                               Film
          
                                                                                                           Jan Abramowicz (czyżyk stary
                                                                                                                   i autor tekstu)
                                                                                                                     L.Jaraczewska-Domagalska
                                                                                                                           (opiekun)

 • Aktualizacja danych

  19.10.2015 Dane z programu Plan lekcji zostały zaktualizowane
 • OBÓZ INTEGRACYJNY KLAS PIERWSZYCH

       1 września, po uroczystym rozpoczęciu roku szkolnego 2015/2016, uczniowie klas pierwszych  wraz z wychowawcami wyjechali na obóz integracyjny. Tak jak w kilku ostatnich latach, odbywał się on w Domu Wczasów Dziecięcych w Myśliborzu.

       Podstawowym celem pracy wychowawców podczas wyjazdu była integracja uczniów pochodzących z różnych środowisk oraz  zainicjowanie realizacji programu „Przeciwko uzależnieniom”. Dzięki możliwości dłuższego, wspólnego pobytu i zajęciom, które odbywały się podczas obozu, nauczyciele starali się zmniejszyć stres towarzyszący młodym ludziom w związku z rozpoczęciem nauki w nowej szkole, wśród nowych koleżanek i kolegów oraz nowych nauczycieli.

       Podczas obozu odbyło się wiele interesujących zajęć integracyjnych, podczas  których uczniowie poznawali się wzajemnie.  Wychowawcy klas pierwszych mieli okazję poznać  swoich uczniów i zaplanować pracę wychowawczą.

      Młodzież zapoznała się także z dokumentami regulującymi pracę gimnazjum. Zainicjowano również realizację Programu profilaktycznego „Przeciw uzależnieniom”. Po zapoznaniu się z Programem, uczniowie wykonali plakaty propagujące zdrowy styl życia. Wychowawcy z Domu Wczasów Dziecięcych w Myśliborzu zorganizowali także wiele ciekawych zabaw dla uczestników. Były to zawody sportowe, a także gra miejska, która pozwoliła uczniom w ciekawy sposób poznać urokliwe miasto Myślibórz, jego zabytki i mieszkańców. 

       Po powrocie do szkoły plakaty wykonane przez uczestników obozu zostały zaprezentowane w formie wystawy szkolnej. Mamy nadzieję, że zachęcą one uczniów Gimnazjum im. ks. Jana Twardowskiego w Torzymiu do prowadzenia zdrowego trybu życia bez uzależnień.

  Dorota Krajewska

 • Wykaz wychowawców 2015/2016

 • NAUCZYCIELE GIMNAZJUM IM. KS. JANA TWARDOWSKIEGO W TORZYMIU

   

   

   

 • Masz problem? Daj sobie pomóc. Skorzystaj z bezpłatnej pomocy telefonicznej i online dla uczniów, rodziców i nauczycieli!

  116 111

  pod tym numerem anonimowo i bezpłatnie każdy młody człowiek może uzyskać pomoc i wsparcie. Eksperci pomagają też rodzicom i nauczycielom pod numerem 800 100 100.

  W ramach Rządowego Programu „Bezpieczna i Przyjazna Szkoła”, na zlecenie Ministra Edukacji Narodowej, Fundacja Dzieci Niczyje realizuje zadanie publiczne pn. „Prowadzenie przez specjalistów  ogólnopolskiej infolinii interwencyjno-informacyjnej dla uczniów, w tym ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, ich rodziców, nauczycieli oraz innych podmiotów działających na rzecz bezpieczeństwa dzieci i młodzieży”.

  W ramach programu infolinii interwencyjno-informacyjnej Fundacja Dzieci Niczyje zapewnia:

  • uczniom, w tym ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, bezpłatną i anonimową pomoc i wsparcie konsultantów Telefonu Zaufania dla Dzieci i Młodzieży 116 111 (linia dostępna codziennie w godzinach 12:00 – 22:00, pomoc online dostępna na www.116111.pl/napisz).
  • rodzicom, nauczycielom oraz przedstawicielom podmiotów działających na rzecz bezpieczeństwa dzieci i młodzieży bezpłatną pomoc konsultantów Telefonu dla rodziców i nauczycieli w sprawach bezpieczeństwa dzieci 800 100 100 (linia dostępna od poniedziałku do piątku w godzinach 12:00 – 18:00, pomoc online dostępna pod adresem pomoc@800100100.pl).

  116 111 i  800 100 100 nie są numerami alarmowo-ratunkowymi. Jeśli potrzebna jest natychmiastowa pomoc, prosimy dzwonić pod numer alarmowy 112 (policja, straż pożarna, pogotowie).

  Przypominamy, że od 1 lipca działa też Wakacyjny Telefon Zaufania dla Młodzieży507 832 741! Swoje problemy mogą tam zgłosić również dorośli, pracujący na co dzień z młodymi ludźmi. Telefon jest czynny codziennie (do 31 sierpnia),

  w godz. 19-21.

  Departament Informacji i Promocji / Ministerstwo Edukacji Narodowej

 • Wyniki Szkolnego Konkursu Geograficznego

       Konkurs zorganizowany został z myślą o uczniach zdolnych, wykazujących szczególne zainteresowanie geografią, prezentujących rozległą wiedzę, wykorzystujących umiejętności twórczego myślenia do rozwiązywania trudnych zadań problemowych.

        W tym roku konkurs odbył się pod hasłem „Poznajmy Ziemię”. Obejmował zagadnienia związane ze środowiskiem przyrodniczym, procesami i zjawiskami w nim zachodzącymi. W rywalizacji wzięło udział 30 uczniów.

  Zwycięzcy konkursu:

  I miejsce – Maciej Czerniak kl. III C

  II miejsce – Oliwia Trot kl. III B

  III miejsce – Nikola Pelczarska kl. III D

      Nagrody książkowe ufundowała Rada Rodziców.

  Gratuluję i zachęcam do udziału w następnym roku szkolnym.

 • Podsumowanie szkolnego programu edukacji recyklingowej

       Aby zwiększyć świadomość ekologiczną uczniów, rozwijać wrażliwość ekologiczną
   i ekonawyki, od dwóch lat w naszej szkole realizowany jest projekt edukacyjny dotyczący zbiórki makulatury i butelek PET.

       Jest to elementem edukacyjny, który zmierza do wprowadzenia nawyku selektywnego zbierania odpadów.  W tym roku szkolnym udało nam się zebrać 945 kg makulatury
   i 1230 butelek.

       Najbardziej zaangażowani uczniowie  zostali uhonorowani nagrodami, które ufundowała Rada Rodziców.

    Zachęcamy do udziału w przyszłym roku szkolnym.

 • Mistrz Nauk Matematyczno-Przyrodniczych

        20 maja 2015r.  już po raz szósty odbył się w naszej szkole konkurs z wiedzy matematyczno- przyrodniczej. Uczniowie mogli wykazać się wiedzą  rozwiązując test składający się z 20 zadań. 

      W wyniku rywalizacji został wyłoniony Mistrz Nauk Matematyczno- Przyrodniczych Gimnazjum im. ks. Jana Twardowskiego, został nim Jakub Mielczarek uczeń klasy 3a

   Mistrzami poszczególnych klas zostali:

  1a - Klaudia Michalewicz

  1b - Jan Abramowicz, Aleksandra Zahoreńko, Wojciech Majewski

  1c - Łukasz Wójcik

  2a -Magdalena Hochenzy, Paweł Mielczarek

  2b - Olga Miakisz

  2c -Wiktoria Mordalska

  3b -Dawid Rogalski

  3c- Katarzyna Bugaj

  3d- Nikola Pelczarska

  Nagrody ufundowała Rada Rodziców- dziękujemy.

  Zwycięzcom serdecznie gratulujemy!

 • 1 CZERWCA 2015 - DZIEŃ DZIECKA

  Dzień Dziecka ma swoje prawa… nawet w gimnazjum. To czas powrotu do dzieciństwa i beztroskiej zabawy. W tym roku ten dzień zintegrował wszystkich, którzy lubią taniec i śpiew. Chętni wzięli udział w konkursie karaoke, w którym nagrodą były cukierki – krówki (prym wiedli chłopcy z klas trzecich) oraz w zabawach tanecznych. Dodatkową atrakcję stanowiła wspólnie odtańczona „belgijka” oraz balony wypełnione cukierkami, wypuszczone przez Samorząd Uczniowski.

  Okazało się, że zabawy łączą pokolenia, a szkolny dziedziniec może być doskonałym placem zabaw dla uczniów i nauczycieli.

  Drugą część imprezy stanowił grill na świeżym powietrzu. Smakowite kiełbaski, ufundowane przez Pana Dyrektora, upiekli Panowie: Adam Bąk i Andrzej Kopeć – szkolni woźni ( nie tacy znowu groźni).

  Za pieczywo dziękujemy właścicielom piekarni „Gama” w Torzymiu.

  Organizatorom wspólnej zabawy – Radzie Samorządu Uczniowskiego oraz opiekunkom SU, Paniom: Honoracie Aftyce i Beacie Koniecznej a także sponsorom słodkiego poczęstunku i grilla serdecznie dziękujemy.

                 W imieniu SU - Beata Konieczna

  Zdjęcia z obchodów Dnia Dziecka w galerii.

 • DYKTANDO GIMNAZJALNE

      6 maja 2015 r. odbyło się w naszej szkole, jak co roku, Dyktando Gimnazjalne. Tekst dyktanda nawiązywał do patronów roku 2015 – św. Jana Pawła II i Jana Długosza.

      Celem dyktanda było zgłębienie zasad pisowni w języku polskim oraz szerzenie szacunku do języka polskiego poprzez podnoszenie poziomu ortografii wśród  młodzieży.

      Tytuł Mistrza Ortografii zdobył uczeń klasy I b, Wojciech Majewski. Wicemistrzem została Elżbieta Kopeć, uczennica klasy II c.  

       Dyktando wyłoniło również mistrzów klasowych:

  klasa I a – Oliwia Kowalczyk

  klasa I b – Aleksandra Zahoreńko

  klasa I s – Natalia Maksimowicz

  klasa II a – Marta Szyszyło

  klasa II b – Anna Nicałek

  klasa II c –  Wiktoria Mordalska

  klasa III a – Zuzanna Moręgiel

  klasa III b – Dawid Rogalski

  klasa III c – Katarzyna Bugaj

  klasa III d – Adrianna Piekarz

  Fundatorem nagród dla uczestników dyktanda była Rada Rodziców – serdecznie dziękujemy.

   

          Beata Konieczna

 • KOMUNIKAT DLA KLAS III

  KOMUNIKAT DLA KLAS III

  Gimnazjum im. ks. Jana Twardowskiego w sprawie odbioru kart zdrowia.

   

   

  Karty zdrowia ucznia będą wydawane w klasach przez pielęgniarkę szkolną Panią Irenę Maksymczak w dniach 15 -19. 06.2015. Karta jest bardzo ważnym dokumentem, świadczącym o rozwoju ucznia w okresie nauki szkolnej.

  Składa się ją do wybranej szkoły I wyboru, po ogłoszeniu wyników wraz z oryginałem świadectwa ukończenia gimnazjum.

strona:

Wiadomości

Kontakt

 • Gimnazjum im. ks. Jana Twardowskiego w Torzymiu
  ul. Reymonta 6
 • 068 3413122

Galeria zdjęć