• Sportowy sukces Stasia Cybulskiego!

          • W sobotę 9 grudnia w Nowej Soli odbył się Otwarty Ogólnopolski Turniej dla Dzieci i Młodzieży w Kickboxingu. Wziął w nim udział nasz uczeń Stasiu Cybulski, który wygrał swoje walki, a tym samym Ligę i został NAJLEPSZYM  zawodnikiem wśród kadetów. Stasiek w tym roku wywalczył już złoty medal Mistrzostw Polski, a także brał udział w Mistrzostwach Świata w Turcji.

            Serdeczne gratulujemy, życzymy sukcesów i trzymamy za Stasia mocno kciuki :)

          • Konkurs kolęd w Majaland Kownaty.

          • 2 grudnia 2023 roku odbył się konkurs kolęd zorganizowany przez Majaland Kownaty. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klasy 3b , którzy zajęli pierwsze miejsce.

            Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

            Rodzicom dziękujemy za pomoc i wsparcie :) 

          • Torzymska krew ratuje życie II edycja

          • 8 grudnia uczniowie klas 2a i 4b brali udział w  II edycji akcji "Torzymska krew ratuje życie". Każdy w czasie warsztatów edukacyjnych wykonał bożonarodzeniową ozdobę

            Bardzo dziękujemy Nadleśnictwu Torzym za zaproszenie :)

          • Mikołajki

          • Mikołajki w szkole to jedno z najbardziej wyczekiwanych wśród uczniów wydarzeń grudnia.

            To czas, gdy uczestniczymy w wymianie prezentów,  okazujemy sobie serdeczności i wprowadzamy świąteczny nastrój do naszych klas.

            Samorząd Uczniowski

          • Spotkanie na temat bezpieczeństwa na przejazdach drogowo- kolejowych

          • 7 grudnia 2023 r. w auli szkoły odbyły się spotkania edukacyjne  dla uczniów klas I-IV na temat zasad bezpieczeństwa na przejściach i przejazdach kolejowo-drogowych. 

            Spotkanie prowadzili dzielnicowi Posterunku Policji w Torzymiu-  aspirant  Mateusz Olejnik, młodszy aspirant Michałem Gondek oraz funkcjonariusz Straży Ochrony Kolei IOKP Rzepin- starszy strażnik Sylwia Pysiak.

            Uczniowie z zainteresowaniem i zaangażowaniem uczestniczyli w spotkaniu, zadawali prowadzącym pytania, dzielili się własnymi przemyśleniami. Spotkanie było także okazją do utrwalenia wiedzy, z jaką uczniowie klas I i II wrócili z wycieczki na stację kolejową w Rzepinie- wycieczka odbyła się w ramach kampanii „Bezpieczny przejazd”.

            Wszyscy uczestnicy spotkania otrzymali drobne prezenty: notesy, długopisy oraz ulotkę i książeczkę, które będą przypominały o zasadach bezpieczeństwa poznanych podczas tej interesującej lekcji.

            Dziękujemy pracownikom Posterunku Policji w Torzymiu oraz Straży Ochrony Kolei IOPK Rzepin za wizytę w naszej szkole.

            Mirella Kalwa

             

          • MOJA OZDOBA BOŻONARODZENIOWA

          • Dnia 05 grudnia obyło się rozstrzygnięcie konkursu pt. „MOJA OZDOBA BOŻONARODZENIOWA”. Jury wytypowało zwycięskich oraz wyróżnionych uczniów w następujących kategoriach: 

            - Klasy I: Emilia Zarychta, Oliwier Kiniorski. Wyróżnienie: Wanda Nowaczyk, Hanna Junak. 

            - Klasy II: Weronika Grunwald, Wiktor Junak. Wyróżnienie: Pola Mąka, Aleksandra Strzelczyk.

            - Klasy III: Nikola Kujawa, Weronika Nowacka. Wyróżnienie: Michał Busler. 

             Jury oceniając prace oceniało samodzielność wykonania ozdoby przez dziecko. 

            Wszystkim uczestnikom bardzo dziękujemy za tak dużą ilość prac konkursowych. 

            Zwycięzcom gratulujemy

          • Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka

          • 20 listopada obchodzimy Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka, upamiętniający uchwalenie Konwencji o Prawach Dziecka przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 1989 roku. Konwencja ta jest jednym z najważniejszych dokumentów międzynarodowych, zapewniającym dzieciom prawa do godności, opieki, równości, edukacji, opieki zdrowotnej i udziału w życiu społecznym. 

            Jest to szczególny dzień, w którym nacisk kładzie się na ochronę, poszanowanie i promocję praw każdego dziecka na świecie.​​​​​​​


            Rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka, to okazja, aby z jednej strony w sposób pozytywny i radosny uświadamiać wszystkim, że prawa dziecka są ważne i każde dziecko powinno móc z nich korzystać, z drugiej strony to dzień okazywania solidarności i wsparcia wszystkim tym dzieciom na świecie, których prawa są naruszane.

            W naszej szkole także obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka. Przygotowaliśmy gazetkę, zorganizowaliśmy spotkania z pedagogiem, w trakcie których dzieci mogły się dowiedzieć jakie mają prawa, gdzie są one zapisane,  do kogo mogą się zwrócić szukając pomocy i wsparcia. 


            Wszyscy – od rodziców i nauczycieli, po najważniejsze głowy w państwie – mają obowiązek dbać o prawa dzieci. Ochrona tych praw nie tylko tworzy warunki dla rozwoju najmłodszych, lecz także przyczynia się do budowania świadomego i szczęśliwego społeczeństwa, w którym dzieci mają szansę na godne i szczęśliwe życie. 

            Warto o tym pamiętać każdego dnia!

            Pedagog: Jolanta Zaporowska

          • 21 listopada - Światowy Dzień Życzliwości

          •  Dzień Życzliwości obchodzony jest w ponad 180 krajach. Jego celem jest uwrażliwienie ludzi na wzajemną życzliwość, empatię, wzbudzenie w nich pozytywnych emocji. Jest to apel przeciwko problemom i często smutnej rzeczywistości.  Idea tego dnia polega na promowaniu życzliwości i zachęcaniu do czynienia dobrych uczynków, mówienia miłych słów, korzystania z serdecznych pozdrowień. Tak niewiele potrzeba, by dzień stał się lepszy. 

            Uczniowie i nauczyciele chętnie przyłączyli się do celebrowania tego święta w naszej szkole.

            Na korytarzu szkolnych pojawiły się „życzliwe zrywki” oraz gazetka szkolna informująca o tym miłym wydarzeniu. Można było skorzystać z „ podpowiedzi”, w jaki sposób zrealizować życzliwe zadanie, zrobić komuś przyjemną niespodziankę. 

            Przesłanie akcji jest proste – bądźmy życzliwi codziennie, a nie tylko od święta.

                    Pamiętajmy, że pozytywna energia, którą przekazujemy do ludzi, wraca do nas z nawiązką!

             Jolanta Zaporowska

             

          • „ Rodzic ma moc! Uzależnienia XXI wieku”

          • Rozwój dzieci to bardzo złożony proces. Skuteczne, efektywne i satysfakcjonujące wychowanie ich jest zadaniem nie tylko szkoły, ale przede wszystkim rodziny. Tylko wspólne i jednakowe oddziaływania – domu i szkoły - mogą przynieść sukces zarówno dydaktyczny i wychowawczy.

            Takie przesłanie towarzyszyło spotkaniu ogólnemu rodziców z psychologiem, psychoterapeutą z Centrum Działań Profilaktycznych w Wieliczce panem Mariuszem Pawlukiewiczem, które odbyło się 16 listopada w auli naszej szkoły.  Jego celem było zapoznanie przybyłych  z zagrożeniami współczesnego świata, z którymi mogą spotkać się nasze dzieci. Udzielił  istotnych informacji na  temat uzależnień.

            - W dzisiejszych czasach ludzie coraz łatwiej popadają w nałogi.:

            • Alkohol,
            • Narkotyki,
            • Energetyki,
            • Papierosy, e – papierosy,
            • Internet,
            • Telefon,
            • Hazard

            - Bardzo duży wpływ na to ma środowisko w jakim przebywamy. 

            - Żyjemy w szybko rozwijającym się świecie, musimy za nim nadążać. Prowadzi to do poczucia presji i konieczności dostosowania się. Często sobie z tym nie radzimy i próbujemy czymś sobie to wynagrodzić. Niestety w większości przypadków takie zachowania prowadzą do uzależnień. 

            - Uzależnienia występują bez względu na wiek. Mogą wywoływać różnego rodzaju skutki uboczne i zaburzenia, które utrudniają normalne funkcjonowanie. 

            - Na pojawienie się uzależnienia są podatni także najmłodsi – dzieci i młodzież. To oni przebywają najwięcej ze swoimi rówieśnikami, od nich chcą brać przykład i wpasować się w grupę. 

            - W takim przypadku, gdy w grę wchodzą jakiekolwiek uzależnienia, najważniejsza jest szybka reakcja. 

             

            Rodzice pełnią niezwykle ważną rolę w nauczaniu, wychowaniu i przygotowaniu swojego dziecka do wyzwań współczesnego świata. To dzięki nim dziecko może się rozwijać, przejmować wzory zachowań i wartości. Ich zadaniem jest zapewnienie mu bezpieczeństwa oraz stabilności psychicznej, materialnej, społecznej i emocjonalnej. Rolą szkoły jest wspierać wszelkie ich działania!

            Pedagog: Jolanta Zaporowska

             

          • Muzyczne opowieści - Legenda o Liczyrzepie

          • Dnia 15 listopada uczniowie klas 1-3 uczestniczyli w pierwszym koncercie muzycznym z cyklu "W Krainie Pani Muzyki" organizowanym przez Lubuskie Biuro Koncertowe pt. " Muzyczne Opowieści - Legenda o Liczyrzepie". Instrumenty dęte blaszane przeniosły uczniów w świat, w którym żyła księżniczka Emma.

          • „To jest Polska” – uroczystości rocznicowe związane z odzyskaniem przez Polskę niepodległości w Torzymiu

          •           W historii naszego kraju jest wiele ważnych dat, o których przypominają nam pożółkłe już karty z kalendarza. Pamiętamy między innymi o 15 lipca 1410 roku, kiedy to wojska polsko-litewskie kładły na kolana potęgę krzyżacką, czy 12 września 1683 roku, gdy król Jan III Sobieski zwyciężał Turków pod Wiedniem, albo 3 maja 1791 roku, kiedy uchwalono słynną Konstytucję 3 maja. Dat, które są znaczące dla naszej tożsamości wymienić można dużo więcej. Jednak nie ich znajomość dziś chcemy rozważać. Chcielibyśmy natomiast zatrzymać się przez chwilę przy dacie 11 listopada 1918 roku, gdy Polska po 123 latach odzyskała wolność.

                          Niekwestionowanym bohaterem tych wydarzeń sprzed 105 lat był Józef Piłsudski – dowódca I Brygady, a następnie Naczelnik Państwa.

                         To właśnie Jemu – symbolowi bojownika o niepodległość naszego kraju Rada Regencyjna dnia 11 listopada 1918 roku przekazała dowodzenie nad tworzącym się Wojskiem Polskim. Powyższą datę uznano następnie za Święto Niepodległości Polski, które obchodzimy uroczyście po dzień dzisiejszy.

             

              10 listopada 2023 roku w auli Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Westerplatte w Torzymiu zorganizowano montaż słowno – muzyczny, przywołujący atmosferę sprzed lat. 

            Uroczystości przyświecał bardzo podniosły nastrój.

                        Uczestniczyli w niej:

             Burmistrz Torzymia – Pan Ryszard Stanulewicz, Dyrektor Torzymskiego Ośrodka Kultury – Pan Andrzej Kuchnio, Dyrektor Biblioteki Publicznej w Torzymiu – Pani Justyna Busler, Dyrektor szkoły podstawowej w Torzymiu – Pani Mirella Kalwa, Zastępca Dyrektora szkoły podstawowej w Torzymiu – Pani Urszula Niekrasz, grono pedagogiczne, pracownicy i uczniowie z miejscowej  szkoły.  

                        Spektakl zawierał sceny przedstawiające tragedię narodu polskiego w czasie rozbiorów, losy naszych rodaków w okresie niewoli, ich dążenia do odzyskania niepodległości Polski, wreszcie powrót na mapę Europy jako niepodległy, suwerenny kraj.

             Przekazane treści były przeplatane patriotycznymi pieśniami takimi jak: ,,Przytulmy Polskę do serca”, ,,Białe róże”, ,,Miejmy nadzieję”, ,,Niepodległa, niepokorna”, ,,Wielkie święto”. 

            Młodzi Wykonawcy recytowali również wiersze o tematyce patriotycznej: ,,Polsko, nie jesteś ty już niewolnicą” L. Staffa, ,,A jak ciebie kto zapyta” M. Konopnickiej, ,,O Polsko, święte Twe imię po cichu i po kryjomu” E. Słońskiego, ,, To jest Polska” Z. Jerzyny.

             

             Organizatorkami przedsięwzięcia były Panie: Agnieszka Szydlik– dbająca o oprawę muzyczną i scenografię oraz Danuta Czapnik i Joanna Pawlak – Kopeć – odpowiedzialne za zgodność historyczną scenariusza oraz część scenografii .

                       Widowisko historyczne mogło się odbyć dzięki pomocy 

            i zaangażowaniu Dyrektora szkoły podstawowej w Torzymiu – Pani Mirelli Kalwy i Zastępcy Dyrektora szkoły podstawowej w Torzymiu – Pani Urszuli Niekrasz oraz fachowemu, technicznemu wsparciu ze strony Dyrektora Torzymskiego Ośrodka Kultury – Pana Andrzeja Kuchnio. Zdjęcia wykonywali: Pani Danuta Czapnik i Pan Przemysław Mielczarek.

                    Hasłem uroczystości „To jest Polska”, uczczono pamięć wszystkich pokoleń naszych rodaków, którym nie dane było żyć w wolnej Polsce. Akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości była dla uczniów znaczącą lekcją historii i patriotyzmu. 

            Niech to święto przypomina nam, że wolność raz zdobyta i niepodległość raz osiągnięta nie są dane na zawsze, lecz należy wciąż dbać o te wartości i stale je pielęgnować. 



                                                                                                       Danuta Czapnik

                                                                                                       Joanna Pawlak - Kopeć


          • Lekcja na żywo

          • We wtorek, 07 listopada uczniowie klasy 1a i 1b wzięli udział w lekcji na żywo pt. „Jak Polska…” prowadzonej przez panią Sabinę Piłat. Pierwszoklasiści podczas spotkania tworzyli mapy myśli, na których umieszczali symbole związane z naszym krajem.

          • Światowy Dzień Kanapki

          • W 2023 roku Dzień Kanapki przypada na 3 listopada (piątek)

            Chleb, masło, wędlina, ser, ogórek, pomidor... A może jeszcze majonez? Czy jest wśród nas jedna osoba, która nie jadła takiej kanapki? 3 listopada obchodzimy święto tego genialnego pomysłu na śniadanie, ale nie tylko.
             


            Kanapki na każdą okazję

            •  Podstawowym elementem naszej codziennej diety są kanapki. Jemy je na śniadanie, w szkole, w pracy, a także na kolację. Dlatego ważne jest, by były zdrowe i smaczne. Najlepiej, by znalazło się na niej wszystkiego po trochu.
            •  Kanapka to prosty posiłek przyrządzany na bazie pieczywa i różnorodnych dodatków, np. sera, wędliny, past, warzyw. Jest łatwa do przygotowania, może być bardzo pożywna i smaczna. 
            • Pomysłów na kanapkę są tysiące. Anglicy mają swój sandwich z tostowego pieczywa. Francuzi najchętniej jako bazy kanapki używają bagietki. Włosi uwielbiają bruschettę, czyli grzankę natartą aromatycznym czosnkiem, skropiona oliwą i obłożoną plastrami pomidora posypanymi bazylią. 
            • W Polsce kanapki też mają swoją wieloletnią tradycję. W wielu domach jada się je na śniadanie i na kolację. Ich przygotowanie nie zabiera dużo czasu, a może to być bardzo wartościowy odżywczo i smaczny posiłek. Jedzenie ma być nie tylko zdrowe, ale powinno nam też smakować, sprawiać przyjemność. Już sam wygląd kolorowej kanapki, pachnącej świeżymi warzywami, ogórkiem, pomidorem, papryką, natką pietruszki, koperkiem, rzodkiewką, zachęca do jedzenia. 
            • Barwna kanapka jest zachęta do jedzenia dla dzieci-niejadków. Z kolei dla łasuchów zjedzenie pełnowartościowej odżywczo i smacznej kanapki jest szansą, by nie objadali się słodyczami. Po posiłku, który nie smakuje, zawsze pojawia się chęć zjedzenia czegoś słodkiego, zwykle wysokokalorycznego, żeby zaspokoić „potrzeby podniebienia”. A wystarczy jeść o jeden batonik dziennie za dużo, aby w ciągu miesiąca przytyć kilogram!

             

            Zdrowa kanapka, czyli jaka?

            Baza - czyli pieczywo. Możliwości masz dużo, wybieraj jednak ciemne pieczywo: chleb razowy, graham, z ziarnami. Staraj się unikać białego pieczywa, bo ma niewiele błonnika i dostarcza głównie kalorii.
            Łącznik - czyli coś do smarowania.
            Zawartość: pasta z twarogu lub z ryby (wędzonej, tuńczyka), jaja w różnej postaci (gotowane, pasta jajeczna), chude wędliny, ogórki świeże, kiszone, pomidory świeże, suszone, oliwki pokrojone w plasterki.
            Smaczki: sosy, majonez, świeże zioła np., oregano, bazylia, natka pietruszki, mięta

             

            Kochani, nasze zdrowie, samopoczucie, szczupła sylwetka, efektywna praca ….  zależy od tego, co jemy! Pamiętajmy o tym, gdy szykujemy sobie kanapkę ( i nie tylko).

                                                                                                                                              Pedagog:

            Jolanta Zaporowska

             

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa im. Bohaterów Westerplatte
      • 068 3413122 518 818 974
      • ul. Reymonta 6 66-235 Torzym Poland
  • Galeria zdjęć

      brak danych