• PRZYRODA

Szkoła: Szkoła Podstawowa im. Bohaterów Westerplatte w Torzymiu

Nauczyciel: Beata Czuczwara

WSTĘP

Przedmiotowe Ocenianie (PO) jest zgodne z Rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z dnia 22 lutego 2019 r. w sprawie oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy w szkołach publicznych oraz Wewnątrzszkolnym Ocenianiem, Statutem Szkoły i programem nauczania przyrody.

KONTRAKT MIĘDZY NAUCZYCIELEM I UCZNIEM

1. Uczeń ma obowiązek prowadzić zeszyt przedmiotowy, zeszyt ćwiczeń(opcjonalnie), nosić potrzebne przybory.
          2. Uczeń jest zobowiązany do bycia przygotowanym do każdej lekcji.
          3. Prace klasowe, sprawdziany są obowiązkowe, termin jest ustalany z uczniami  z tygodniowym wyprzedzeniem. Nauczyciel podaje zakres sprawdzanych umiejętności i wiedzy.
          4. Uczeń nieobecny na sprawdzianie, pracy klasowej musi go napisać w terminie uzgodnionym z nauczycielem (nie później niż tydzień od powrotu do szkoły).
          5. Uczeń, który otrzymał ocenę niedostateczną z pracy klasowej, sprawdzianu może poprawić w terminie uzgodnionym z nauczycielem ( do dwóch tygodni od otrzymania oceny) maksymalnie na ocenę dostateczną.
          6. Kartkówki (z trzech ostatnich lekcji) nie muszą być zapowiadane, oceny nie podlegają poprawie a uczeń nieobecny podczas pisania nie musi ich napisać.
          7. Uczeń ma prawo do 2-krotnego nieprzygotowania do lekcji w ciągu semestru (z wykluczeniem zapowiedzianych form sprawdzania wiedzy). Za nieprzygotowanie uważa się niegotowość do odpowiedzi, brak zeszytu przedmiotowego,( zeszytu ćwiczeń), brak innych pomocy potrzebnych w realizacji lekcji. Nieprzygotowanie uczeń zgłasza przed rozpoczęciem lekcji.
          8. Poprawione prace klasowe nauczyciel przechowuje w szkole, ma do nich wgląd uczeń i zainteresowany rodzic.
          9. Przy ocenianiu nauczyciel uwzględnia możliwości ucznia
          10. Uczeń w czasie lekcji może pić wodę mineralną niegazowaną , nie smakową z przezroczystej butelki.

OBSZARY AKTYWNOŚCI PODLEGAJĄCE OCENIANIU

1. Wiadomości i umiejętności określone w Podstawie Programowej
          2. Aktywność ucznia:
          • przygotowanie do zajęć
          • praca na lekcji
          • samodzielne wykonywanie ćwiczeń, rozwiązywanie problemów
          • umiejętność obserwacji i przeprowadzania doświadczeń np. zjawisk przyrodniczych,
          • określanie kierunków świata, obserwacja założonych hodowli roślinnych i zwierzęcych
          • posługiwanie się podstawowymi pomocami i przyrządami przyrodniczymi (mikroskop,

kompas, gnomon taśma miernicza, termometr)

• korzystanie z różnych źródeł informacji
          • własna inicjatywa w zdobywaniu wiedzy i umiejętności

FORMY I CZĘSTOTLIWOŚĆ SPRAWDZANIA OSIĄGNIĘĆ UCZNIÓW

FORMY AKTYWNOŚCI

CZĘSTOTLIWOŚĆ

WAŻNOŚĆ OCENY

Prace klasowe(sprawdziany) podsumowujące dział

Po każdym zrealizowanym dziale

Waga 5

Kartkówka z trzech ostatnich lekcji

W zależności od zespołu klasowego

Waga 1

Zadania domowe (dla uczniów chętnych)

Na bieżąco

Orientacja na mapie

Raz w roku (głównie II semestr)

Waga 3

Odpowiedź ustna

Na bieżąco, co najmniej raz w semestrze

Waga 1

Prace dodatkowe (doświadczenie, obserwacja, projekt)

Raz w semestrze lub w roku

Diagnoza wstępna i końcowa

Na początku i końcu roku (opcjonalnie)

Ocena kształtująca (%)

ZASADY OCENIANIA

• każdy uczeń jest oceniany zgodnie z zasadami sprawiedliwości
          • prace klasowe są zapowiadane z tygodniowym wyprzedzeniem wraz z obowiązującym zakresem wiedzy i umiejętności
          • praca klasowa jest obowiązkowa – jeżeli uczeń z przyczyn losowych nie pisał pracy, musi ją napisać w terminie uzgodnionym z nauczycielem ( nie później niż 1 tydzień od powrotu do szkoły)
          • ocenę niedostateczna z pracy klasowej uczeń może poprawić  w terminie uzgodnionym z nauczycielem (do 2 tygodni od otrzymania oceny) maksymalnie na ocenę dostateczną
          • kartkówki z 3 ostatnich lekcji nie muszą być zapowiadane, oceny nie podlegają poprawie a  uczeń nieobecny podczas pisania kartkówki nie musi jej uzupełnić
          • uczeń jest oceniany systematycznie
          • uczeń ma prawo do 2-krotnego nieprzygotowania do lekcji w ciągu semestru(z wykluczeniem zapowiedzianych form sprawdzania wiedzy). Za nieprzygotowanie uważa się  niegotowość do odpowiedzi ,brak zadania domowego, brak zeszytu przedmiotowego, zeszytu ćwiczeń, brak innych pomocy potrzebnych w realizacji lekcji

ZAPIS KOŃCOWY

Sprawy nieujęte w Przedmiotowym Ocenianiu regulują przepisy Rozporządzenie MEN i Wewnątrzszkolnego Oceniania.

* Powyższe zasady Przedmiotowego Oceniania obowiązują również w przypadku nauczania zdalnego.

Wymagania na poszczególne oceny:

przyroda-_wymagania_edukacyjne_na_poszczegolne_oceny_edycja-2023-2025_Beata_Czuczwara.pdf