• MUZYKA

• Przedmiotowy system oceniania z muzyki

Przedmiotowy system oceniania z muzyki jest zgodny z Rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z dnia 22 lutego 2019 r. w sprawie szczegółowych warunków i sposobu oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy w szkołach publicznych (Dz. U. poz. 373).

1. Każdy uczeń jest oceniany indywidualnie na zajęciach z muzyki bierze się przede wszystkim pod uwagę postawę, zaangażowanie i wysiłek ucznia.
            2. Nauczyciel ma prawo dokonać sprawdzianu pisemnego, informując wcześniej uczniów o zakresie materiału objętego sprawdzianem.
            3. W przypadku, gdy sprawdzian obejmuje trzy ostatnie lekcje nauczyciel nie ma obowiązku informowania uczniów o zaplanowanym sprawdzianie.
            4. Nauczyciel ma prawo dokonać sprawdzianu kompleksowego znajomości materiału zrealizowanego w czasie całego semestru, informując uczniów o terminie i zakresie materiału, z co najmniej tygodniowym wyprzedzeniem.
            5. Uczniowie nieobecni na sprawdzianach mają obowiązek napisania tego sprawdzianu w terminie uzgodnionym z nauczycielem.
            6. Każdy uczeń ma prawo do zgłoszenia nieprzygotowania 3 razy w ciągu jednego semestru.
            7. Każdy uczeń ma prawo do poprawienia oceny niedostatecznej ze sprawdzianu, gry na instrumencie, śpiewu na najbliższej lekcji.
            8. Uczniowie mają prawo do dodatkowej oceny za wykonanie pracy     nadobowiązkowej lub występy artystyczne.
            9. Uczniowie mają obowiązek posiadania zeszytu, który podlega  ocenie cząstkowej.
            10. Uczeń ma prawo:
          • być nieprzygotowany do lekcji 3 razy w semestrze/ każde kolejne nieprzygotowanie  to ocena niedostateczna. ;
          • podjąć próbę poprawy oceny niedostatecznej, jeżeli uzupełni braki, które tę ocenę spowodowały.

OBSZARY AKTYWNOSCI.

a) podstawowe:

-przygotowanie do zajęć

-aktywne uczestnictwo w zajęciach muzycznych;

-stosunek ucznia do przedmiotu;

-możliwości i predyspozycje muzyczne ucznia;

-wysiłek ucznia i wyraźnie okazywana chęć zdobywania wiedzy;

-znajomość elementarnych wiadomości z teorii i historii muzyki;

-uzyskany poziom wiedzy w zakresie różnorodnych form aktywności muzycznej;

-umiejętność wykorzystania wiedzy teoretycznej w praktyce;

-kultura zachowania podczas percepcji muzyki;

-znajomość utworów muzycznych objętych programem nauczania;

-prowadzenie zeszytu;

-odrabianie prac domowych.

b) dodatkowe:

-udział w koncertach;

-podejmowanie dodatkowych działań muzycznych (np. uczestnictwo w zajęciach pozalekcyjnych);

-włączanie się w życie artystyczne szkoły;

-udział w konkursach muzycznych lub imprezach kulturalnych.

POZIOM WYMAGAŃ

Ocena wyników nauczania w przedmiocie muzyka jest szczególna ze względu na duże różnice uzdolnień uczniów. Uwzględniać należy realne osiągnięcia ucznia oraz jego postawę wobec stawianych zadań i pracę wkładaną w ich wykonanie.

NARZĘDZIA POMIARU.

• Sprawdzian wiadomości – w zależności od potrzeb
            • Aktywność ucznia na lekcji
            • Wokal

KRYTERIA OCENY POSZCZEGÓLNYCH NARZĘDZI POMIARU.

1. Ocena prac pisemnych:   0 – 29 % materiału             1

49-30 % materiału              2

69-50 % materiału             3

85-70 % materiału             4

95-86 % materiału             5

100- 96 % materiału          6

3. Ocena wokalu

KRYTERIUM OCENIANIA.

Celujący

Ocenę celującą może otrzymać uczeń, który:

• Posiada wiedzę i umiejętności wykraczające poza program nauczania przedmiotu w danej klasie.
          • Samodzielnie i twórczo rozwija indywidualne uzdolnienia artystyczne
          • Szczególnie aktywnie bierze udział w muzycznych konkursach szkolnych i międzyszkolnych, olimpiadach artystycznych, programach artystycznych prezentowanych w szkole i środowisku

Bardzo dobry

Ocenę bardzo dobrą może uzyskać uczeń, który:

• Opanował pełny zakres wiedzy i umiejętności określonych w programie nauczania dla danej klasy
          • Umiejętnie wykorzystuje posiadana wiedzę w ćwiczeniach praktycznych
          • Wykazuje dużą aktywność na lekcjach i w różnych formach zajęć pozalekcyjnych

Dobry                     Ocenę dobrą może otrzymać uczeń, który:

• Nie opanował w pełni wiadomości określonych w programie nauczania dla danej klasy
          • Poprawnie wykorzystuje zdobyte wiadomości w ćwiczeniach praktycznych
          • Bierze czynny udział w zajęciach lekcyjnych

Dostateczny           Ocenę dostateczną może otrzymać uczeń, który: